Przez wielu latynoski futbol jest uważany za największy na świecie, między innymi z powodu spotkań z udziałem Brazylii i Argentyny. Mecze eliminacyjne w strefie CONMEBOL cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród kibiców na całym świecie. Przedstawiamy zasady eliminacji MŚ w Ameryce Południowej oraz sprawdzamy, kto wywalczył bilet na MŚ 2022 w Katarze.

Grupy eliminacji MŚ w Ameryce Południowej

W eliminacjach MŚ 2022 ze strefy CONMEBOL biorą udział: Argentyna, Boliwia, Brazylia, Chile, Ekwador, Kolumbia, Paragwaj, Peru, Urugwaj i Wenezuela.

Eliminacje strefy CONMEBOL – zasady awansu

Zasady eliminacji strefy CONMEBOL są banalnie proste. Federacja składa się łącznie z 10 reprezentacji i wszystkie z nich rywalizują między sobą w jednej grupie i na zasadzie jednej rundy. Cztery najlepsze drużyny są pewne wyjazdu na mistrzostwa świata. Reprezentacja sklasyfikowana na piątej lokacie ma prawo udziału w barażach interkontynentalnych. Jeśli cała piątka ze strefy CONMEBOL wywalczy awans łącznie połowa drużyn biorąca udział w eliminacjach będzie reprezentować Amerykę Południową na mundialu.

Eliminacje w strefie CONMEBOL zostały opóźnione o kilka miesięcy. Powodem przełożenia startu turnieju eliminacyjnego była pandemia COVID-19. Zdecydowana większość spotkań eliminacyjnych odbyła się bez udziału publiczności na trybunach.

Wyniki el. MŚ 2022 w Ameryce Południowej

Niespodzianki nie było. Na kilka kolejek przed końcem eliminacji w strefie CONMEBOL, Brazylia oraz Argentyna zapewniły sobie awans do mistrzostw świata 2022. Co ciekawe, dla Brazylijczyków będzie to już 22. występ na mundialu. Popularni „Canarinhos” nie opuścili jak dotąd ani razu turnieju mistrzostw świata. Argentyńczycy z kolei po raz 17. wezmą udział w fazie grupowej mistrzostw świata.

Oprócz dwójki potentatów ze strefy CONMEBOL, na mundial pojedzie również Urugwaj oraz Ekwador. „Los Charrúas” musieli walczyć o awans do ostatnich kolejek. Cztery ostatnie mecze z udziałem Urugwaju zakończyły się ich zwycięstwem i dzięki temu w końcowej klasyfikacji zajęli 3. pozycję, gwarantując sobie awans.

Ekwador z kolei po raz czwarty w swojej historii zagra na mundialu, dla przypomnienia w 2006 roku ekwadorscy piłkarze pokonali reprezentację Polski w fazie grupowej. Wracając do wyników eliminacji, Ekwador awansował dzięki solidnym wynikom na początku drogi eliminacyjnej. Końcówka w ich wykonaniu była bardzo mizerna, jednak zdołali utrzymać 4. lokatę dającą awans na mistrzostwa świata 2022.

W barażach interkontynentalnych powalczy nieoczekiwanie Peru. Reprezentacja pod wodzą Ricardo Garecy zagrała bardzo przyzwoite eliminacje i we wrześniu 2021 sprawili niemałą niespodziankę, pokonując faworyzowaną Brazylię 1:0. Teraz przed Peru udział w barażach interkontynentalnych. Ich przeciwnikiem będzie zwycięzca ze strefy AFC – Zjednoczone Emiraty Arabskie lub Australia.

Tabela eliminacji mistrzostw świata 2022 w Ameryce Południowej

DrużynaLiczba punktów
1.Brazylia45
2.Argentyna39
3.Urugwaj28
4.Ekwador26
5.Peru24
6.Kolumbia23
7.Chile19
8.Paragwaj16
9.Boliwia15
10.Wenezuela0

Brazylia oraz Argentyna zdecydowanie odskoczyli pozostałym drużynom w końcowej tabeli eliminacji do mistrzostw świata ze strefy CONMEBOL. Różnica punktów pomiędzy „Canarinhos” a „Albicelestes” wyniosła 6 punktów, jednak Argentyńczycy wyprzedzili trzecią drużynę aż o 11 punktów. W środku tabeli walka trwała do ostatniej kolejki i różnice między drużynami są niewielkie.

Najciekawsze mecze eliminacji do mistrzostw świata w piłce nożnej strefy CONCACAF

Najbardziej emocjonującym momentem eliminacji w strefie CONMEBOL był mecz Brazylii z Argentyną, który w zasadzie się nie odbył. Obie drużyny były już gotowe do rozegrania meczu i udało się zagrać kilka minut, jednak nieoczekiwanie na murawę wkroczyła policja z sanepidem i spotkanie musiało zostać przerwane. Powodem interwencji służb była rzekoma „ucieczka” z kwarantanny kilku argentyńskich zawodników, którzy przylecieli do Brazylii prosto z Anglii. Zgodnie z protokołem sanitarnym piłkarze powinni odbyć kilkudniową kwarantannę, czego według służb i sanepidu nie zrobili. Obrazki z policją na murawie obiegły cały świat i wywołały kontrowersje. Ostatecznie meczu nie udało się dograć i finalnie uznano jako nierozegrany.

Rewanżowy mecz udało się rozegrać bez żadnych przygód, jednak spotkanie dwóch gigantów strefy CONMEBOL rozczarowało. Nudne i mało widowiskowe spotkanie zakończyło się bezbramkowym remisem, dzięki czemu obie drużyny zapisały na swoim koncie po jednym punkcie.

Niewątpliwie ogromną niespodzianką w eliminacjach CONMEBOL było odpadnięcie reprezentacji Kolumbii, która w 2014 roku doszła aż do ćwierćfinału rozgrywek. Kolumbijczycy zmagają się jednak z niemałym kryzysem i zakończone eliminacje MŚ 2022 uwypukliły problem „Los Cafeteros”. Początek eliminacji w ich wykonaniu był całkiem niezły, jednak później gubili punkty nawet ze znacznie niżej notowanymi drużynami, notorycznie kończąc swoje spotkania remisami.

Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku Chilijczyków, którzy także byli przymierzani do czołowych lokat w eliminacyjnej tabeli. Ostatecznie eliminacje 2022 zakończyli dopiero na 7. miejscu, wyprzedzając raptem Paragwaj, Boliwię i Wenezuelę. Chile poniosło klęskę nawet z Paragwajem 0:1. W starciach z lepszymi reprezentacjami nie mieli nawet podejścia i dla przykładu zostali rozbici przez Brazylię 0:4.