Azjatycka strefa AFC ma zapewnione 4,5 miejsca na mistrzostwach świata. Cztery najlepsze drużyny zameldują się w fazie grupowej mundialu, piąta z kolei może powalczyć w barażach interkontynentalnych. Eliminacje do mistrzostw świata 2022 są także kwalifikacjami do Pucharu Azji, który odbędzie się w 2023. Kto jeszcze poza Katarem, który jest gospodarzem mistrzostw i ma zagwarantowany awans, zagra na mistrzostwach świata ze strefy AFC?

Grupy eliminacji MŚ w Azji

Miejsca 1-34: Iran, Japonia, Korea Południowa, Australia, Katar, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Arabia Saudyjska, Chiny, Irak, Syria, Uzbekistan, Liban, Oman, Kirgistan, Jordania, Wietnam, Palestyna, Indie, Bahrajn, Tajlandia, Tadżykistan, Korea Północna*, Filipiny, Chińskie Tajpej, Turkmenistan, Mjanma, Hongkong, Jemen, Afganistan, Malediwy, Kuwejt, Indonezja, Singapur, Nepal.

Miejsca 35-46: Malezja, Kambodża, Makau, Laos, Bhutan, Mongolia, Bangladesz, Guam, Brunei, Timor Wschodni, Pakistan, Sri Lanka.

* – Korea Północna wycofała się ze startu w eliminacjach przez pandemię COVID-19

Eliminacje strefy AFC – zasady awansu

Turniej eliminacyjny w strefie azjatyckiej podzielony jest aż na cztery rundy. W pierwszej z nich rywalizują drużyny, które są niżej sklasyfikowane w rankingu FIFA. W drugiej rundzie biorą drużyny z miejsc 1-34 oraz 6 zwycięzców pierwszej rundy.

W trzeciej rundzie udział bierze 12 najlepszych drużyn z poprzedniego etapu. Drużyny są dzielone na dwie grupy. Zespoły z dwóch pierwszych pozycji w obu grupach awansują na mistrzostwa świata. Trzecie drużyny rozegrają bezpośredni mecz o awans do barażów interkontynentalnych.

W ostatniej, czwartej rundzie rozgrywany jest jeden mecz. Drużyny, które zajęły trzecią lokatę w grupie podczas wcześniejszej fazy, rywalizują ze sobą o prawo gry w barażach interkontynentalnych.

Katar jako gospodarz mistrzostw świata 2022 ma zagwarantowany udział w fazie grupowej mistrzostw świata, jednak mimo to Katarczycy rywalizowali w eliminacjach. Eliminacje w AFC były jednocześnie eliminacjami do Pucharu Azji 2023, którego organizatorem będą Chiny, stąd udział Kataru w meczach kwalifikacyjnych.

Wyniki el. MŚ 2022 w Azji

Pierwsza runda

Zwycięzcy dwumeczów w pierwszej rundzie:

  • Mongolia
  • Sri Lanka
  • Bangladesz
  • Malezja
  • Kambodża
  • Guam

Druga runda

Grupa A

DrużynaLiczba punktów
1.Syria21
2.Chiny19
3.Filipiny11
4.Malediwy7
5.Guan0

Grupa B

DrużynaLiczba punktów
1.Australia24
2.Kuwejt14
3.Jordania14
4.Nepal6
5.Chińskie Tajpej0

Grupa C

DrużynaLiczba punktów
1.Iran18
2.Irak17
3.Bahrajn15
4.Hong Kong5
5.Kambodża1

Grupa D

DrużynaLiczba punktów
1.Arabia Saudyjska21
2.Uzbekistan19
3.Palestyna11
4.Singapur7
5.Jemen0

Grupa E

DrużynaLiczba punktów
1.Katar22
2.Oman18
3.Indie7
4.Afganistan6
5.Bangladesz0

Do trzeciej rundy awansował Oman, mimo że Katar wygrał zmagania w grupie E. Katarczycy mają już zagwarantowany start w mistrzostwach, dzięki organizacji turnieju. Katar zdobył przepustkę do Pucharu Azji 2023.

Grupa F

DrużynaLiczba punktów
1.Japonia24
2.Tadżykistan13
3.Kirgistan10
4.Mongolia6
5Mjanma6

Grupa G

DrużynaLiczba punktów
1.Zjednoczone Emiraty Arabskie18
2.Wietnam17
3.Malezja12
4.Tajlandia9
5.Indonezja1

Trzecia runda

Tabela eliminacji mistrzostw świata 2022 w Azji

Grupa 1

DrużynaLiczba punktów
1.Iran25
2.Korea Południowa23
3.Zjednoczone Emiraty Arabskie12
4.Irak9
5.Syria6
6.Liban6

Grupa 2

DrużynaLiczba punktów
1.Arabia Saudyjska23
2.Japonia22
3.Australia15
4.Oman14
5.Chiny6
6.Wietnam4

Na mistrzostwa świata 2022 bezpośrednio awansowały reprezentacje Iranu, Korei Południowej, Arabii Saudyjskiej oraz Japonii. O miejsce w fazie grupowej mistrzostw powalczą jeszcze Australia oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie. Obie drużyny zagrają bezpośrednie spotkanie i prawo gry w barażach interkontynentalnych.

Najciekawsze mecze eliminacji do mistrzostw świata w piłce nożnej strefy AFC

Najbardziej emocjonujące spotkania miały miejsce w trzeciej, decydującej rundzie eliminacji z azjatyckiej strefy AFC. Dużym zainteresowaniem cieszyły się bezpośrednie starcia Irańczyków z Koreą Południową. Pierwsza konfrontacja zakończyła się remisem 1:1. Gola w tym spotkaniu zdobył Son Hueng-Min, znany z występów w angielskim Tottenhamie. Wynik wyrównał Alireza Dżahanbachsz, który także występuje na boiskach Premier League.

W rewanżu Koreańczycy okazali się lepsi od swojego bezpośredniego rywala w Grupie A i pokonali Iran 2:0. Ponownie na listę strzelców wpisał się Son Hueng-min, który był czołową postacią Korei w eliminacjach azjatyckiej strefy AFC. Trafienie dołożył również Kim Young-Gwon.

W zmaganiach grupy B również nie brakowało ciekawych starć. Sporo oczekiwano po pojedynkach Australii z Arabią Saudyjską, jednak w obu spotkaniach brakowało goli. Pierwsze starcie zakończyło się tylko bezbramkowym remisem. W rewanżu lepsza była Arabia Saudyjska, która pokonała Australię 1:0.

Japończycy z kolei dwukrotnie byli lepsi od reprezentantów Australii i w porównaniu z meczami z Arabią Saudyjską, tam goli nie brakowało. Japonia u siebie pokonała Australię 2:1. W rewanżu piłkarze z Kraju Kwitnącej Wiśni ponownie okazali się lepsi i tym razem wygrali na wyjeździe 2:0. Dwie bramki w tym meczu zdobył Kaoru Mitoma, zawodnik występujący na co dzień w barwach belgijskiego Royale Union.