Eliminacje do MŚ w Europie zawsze wiążą się z ogromnymi emocjami. Tegoroczne eliminacje strefy UEFA zostały rozegrane w niecały rok. Wcześniejsza pandemia koronawirusa mocno skurczyła terminarz i europejskie reprezentacje musiały przejść błyskawiczne kwalifikacje. W eliminacjach do mistrzostw świata 2022 w piłce nożnej również nie zabrakło sensacyjnych rozstrzygnięć i ogromnej niespodzianki w postaci braku awansu mistrza kontynentu!

Grupy eliminacji MŚ w Europie

Grupa A: Portugalia, Serbia, Irlandia, Luksemburg, Azerbejdżan
Grupa B: Hiszpania, Szwecja, Grecja, Gruzja, Kosowo
Grupa C: Włochy, Szwajcaria, Irlandia Północna, Bułgaria, Litwa
Grupa D: Francja, Ukraina, Finlandia, Bośnia i Hercegowina, Kazachstan
Grupa E: Belgia, Walia, Czechy, Białoruś, Estonia
Grupa F: Dania, Austria, Szkocja, Izrael, Wyspy Owcze, Mołdawia
Grupa G: Holandia, Turcja, Norwegia, Czarnogóra, Łotwa, Gibraltar
Grupa H: Chorwacja, Słowacja, Rosja, Słowenia, Cypr, Malta
Grupa I: Anglia, Polska, Węgry, Albania, Andora, San Marino
Grupa J: Niemcy, Rumunia, Islandia, Macedonia Północna, Armenia, Liechtenstein

Eliminacje strefy UEFA – zasady awansu

W eliminacjach ze strefy UEFA wzięły udział wszystkie 55 reprezentacji zrzeszonych z europejską federacją. Drużyny zostały rozlosowane do 10 grup, które składały się z 5 lub 6 drużyn.

Zwycięzca każdej grupy ma zapewniony awans do fazy grupowej mundialu. Drużyny z drugiego miejsca biorą udział w barażach, w których awans może wywalczyć 3 reprezentantów. Łącznie w fazie grupowej MŚ 2022 znajdzie się 13 reprezentacji UEFA.

Wyniki eliminacji mistrzostw świata 2022 w Europie

Grupa A

DrużynaLiczba punktów
1.Serbia20
2.Portugalia17
3.Irlandia9
4.Luksemburg9
5.Azerbejdżan1

Grupa B

DrużynaLiczba punktów
1.Hiszpania19
2.Szwecja15
3.Grecja10
4.Gruzja7
5.Kosowo5

Grupa C

DrużynaLiczba punktów
1.Szwajcaria18
2.Włochy16
3.Irlandia Północna9
4.Bułgaria8
5.Litwa3

Grupa D

DrużynaLiczba punktów
1.Francja18
2.Ukraina12
3.Finlandia11
4.Bośnia i Hercegowina7
5.Kazachstan3

Grupa E

DrużynaLiczba punktów
1.Belgia20
2.Walia15
3.Czechy14
4.Estonia4
5.Białoruś3

Grupa F

DrużynaLiczba punktów
1.Dania27
2.Szkocja23
3.Izreal16
4.Austria16
5.Wyspy Owcze4
6.Mołdawia1

Grupa G

DrużynaLiczba punktów
1.Holandia23
2.Turcja21
3.Norwegia18
4.Czarnogóra12
5.Łotwa9
6.Gibraltar0

Grupa H

DrużynaLiczba punktów
1.Chorwacja23
2.Rosja22
3.Słowacja14
4.Słowenia14
5.Cypr5
6.Malta5

Grupa I

DrużynaLiczba punktów
1.Anglia26
2.Polska20
3.Albania18
4.Węgry17
5.Andora6
6.San Marino0

Grupa J

DrużynaLiczba punktów
1.Niemcy27
2.Macedonia Północna18
3.Rumunia17
4.Armenia12
5.Islandia9
6.Lichtenstein1

Ostatecznie na mistrzostwa świata 2022 zakwalifikowały się: Serbia, Hiszpania, Szwajcaria, Francja, Belgia, Dania, Holandia, Chorwacja i Anglia. Dzięki barażom przepustkę do Kataru wywalczyła również Polska oraz Portugalia.

Wciąż niewiadomą jest, jakim rezultatem zakończy się drabinka barażowa z Ukrainą, Szkocją oraz Walią. W czerwcu odbędą się zaległe baraże, po których poznamy ostatniego uczestnika mundialu.

Najciekawsze mecze eliminacji do mistrzostw świata w piłce nożnej strefy UEFA

W 2021 roku rozegrano łącznie 259 meczów eliminacji do mistrzostw świata 2022. Kilka z nich na pewno zostanie na dłużej w pamięci, jednak najbardziej szczególnym meczem był półfinał barażowej ścieżki C, w której sensacyjnie Włosi polegli z Macedonią Północną 0:1. Jedynego gola w doliczonym czasie gry zdobył Aleksandar Trajkowski. Mistrz Europy poległ z kretesem i sensacyjnie zabraknie Italii w fazie grupowej mistrzostw świata w Katarze.

Turcy fenomenalnie rozpoczęli zmagania w grupie G i na początek rozgromili Holandię aż 4:2. Mecz rozegrany w Stambule był bardzo ekscytujący i stał pod znakiem ofensywnej gry. Zdobyto 6 bramek i tempo rozgrywania spotkania stało na bardzo wysokim poziomie. Po pierwszych meczach wydawało się, że Turcja pewnie awansuje na mistrzostwa, jednak Turcy odpadli w barażach po porażce z Portugalią.

Na wyróżnienie zasługuje również pierwszy mecz reprezentacji Polski z Węgrami, który odbył się na Puskas Arenie w Budapeszcie. Węgrzy początkowo nie mieli żadnych problemów z ograniem naszych zawodników i prowadzili już 2:0, jednak Krzysztof Piątek oraz Kamil Jóźwiak w odstępie minuty zdobyli po bramce i doprowadzili do wyrównania. Węgrzy odpowiedzieli trafieniem Williego Orbana, jednak w ostatnim minutach meczu kapitan Robert Lewandowski wziął zadanie na swoje barki i trafił do siatki, gwarantując tym samym bardzo cenny punkt polskiej kadrze.

Zostając przy Biało-Czerwonych, może też nadmienić spotkanie z San Marino. Polacy we wrześniowym meczu zdobyli 7 bramek w tym meczu, jednak stracili jedną, kompromitującą bramkę z pół zawodowymi piłkarzami z San Marino. Był to jedyny gol zdobyty przez San Marino w tych eliminacjach, tym bardziej strzelony po katastrofalnym błędzie polskiej defensywie. Stracona bramka szerokim echem odbiła się po piłkarskiej Europie. Warto podkreślić, że był to 25. gol w całej historii San Marino.

Polska w eliminacjach do MŚ 2022

Reprezentacja Polski trafiła do eliminacyjnej Grupy I w której jej rywalem były drużyny: Anglii, Albanii, Węgier, Andory i San Marino. Kwalifikacje rozpoczęły się w marcu 2021 roku i w pierwszym meczu biało-czerwoni zremisowali z Węgrami po bardzo zaciętym boju 3:3. Później w Warszawie bez większego kłopotu rozprawiliśmy się z Andorą i kilka dni później musieliśmy uznać wyższość Anglików, który pokonali nas na Wembley 2:1.

We wrześniu polscy zawodnicy bez większego kłopotu ograli Albanię (4:1) oraz San Marino (7:1). W rewanżowym starciu z Anglikami padł remis, w ostatniej akcji meczowej Damian Szymański zdołał pokonać angielskiego bramkarza i dał cenny punkt.

W kolejnych meczach „Orły” ponownie ograły Albanię oraz Andorę. W ostatnim starciu eliminacyjnym Polska przegrała z Węgrami 1:2, przerywając tym samym wieloletnią passę meczów bez porażki na PGE Narodowy w Warszawie.

W ostatecznym rozrachunku Polska zajęła 2. miejsce w tabeli, które nie dawało bezpośredniego awansu, aczkolwiek była możliwość wzięcia udziału w barażach. W drabince play-off znaleźliśmy się w towarzystwie Rosjan, Węgrów oraz Szwedów. Z Rosjanami mieliśmy zagrać pierwsze spotkanie, jednak wskutek wydarzeń na Ukrainie „Sborna” została zdyskwalifikowana i Biało-Czerwoni awansowali do finałów baraży walkowerem.

29 marca 2022 zapisze się w historii polskiego futbolu. Reprezentacja Polski na Stadionie Śląskim w Chorzowie pokonała Szwedów i po raz pierwszy drogą barażową zakwalifikowała się na finały mistrzostw Świata w 2022.