Drużyny z Ameryki Północnej mają zapewnione raptem 3 miejsca w fazie grupowej mistrzostw świata. Jedna z nich ma także możliwość awansu na mundial drogą baraży interkontynentalnych. Eliminacje w strefie CONCACAF już za nami i poznaliśmy drużyny, które wywalczyły przepustkę na mistrzostwa świata w Katarze.

Grupy eliminacji MŚ w Ameryce Północnej

W eliminacjach do mistrzostw świata ze strefy CONCACAF wzięło udział 35 reprezentacji zrzeszonych z tą federacją. Zgodnie z zasadami, wszystkie drużyny zostały sklasyfikowane względem miejsca zajmowanego w rankingu FIFA.

Miejsca od 1. do 5.: Meksyk, Stany Zjednoczone, Kostaryka, Honduras, Jamajka.

Miejsce od 6. do 35.: Salwador, Kanada, Curaçao, Panama, Haiti Trynidad i Tobago, Antigua i Barbuda, Gwatemala, Saint Kitts i Nevis, Surinam, Nikaragua, Dominikana, Grenada, Barbados, Gujana, Saint Vincent i Grenadyny, Bermudy, Belize, Saint Lucia, Portoryko, Kuba, Montserrat, Dominika, Kajmany, Kajmany, Bahamy, Aruba, Turks i Caicos, Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych, Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych, Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Anguilla.

Eliminacje strefy CONCACAF – zasady awansu

W eliminacjach do MŚ 2022 w Ameryce Północnej doszło do kilku zmian formatu eliminacyjnego. Już dawno tamtejsze zasady eliminacji do mistrzostw świata budziły wiele kontrowersji ze względu na mało sprawiedliwie rozstawienie, które raptem kilku reprezentacjom umożliwiało bezpośredni awans. Nieprzychylne opinie oraz pandemia koronawirusa sprawiły, że CONCACAF zdecydowało się zmienić format dotychczasowych eliminacji.

W trakcie eliminacji do mistrzostw świata w 2022 roku format składał się z trzech rund. Drużyny sklasyfikowane w rankingu FIFA od miejsca 6. do 35. biorą udział w pierwszej rundzie, gdzie są losowane na sześć grup po pięć zespołów w każdej. Zwycięzca każdej grupy otrzymuje przepustkę do drugiej rundy.

Następnie zwycięzcy grup są łączeni w pary i muszą rozegrać dwa mecze. Wygrani kontynuują eliminacje i wchodzą do finałowego, trzeciego etapu eliminacji do MŚ 2022.

W trzeciej rundzie dołącza pięć najlepszych drużyn, które wcześniej zostały sklasyfikowane względem rankingu. Są to: Stany Zjednoczone, Meksyk, Kostaryka, Honduras, a także Jamajka. Łącznie osiem drużyn rywalizuje ze sobą w dwumeczach. W ostatecznym rozrachunku na mistrzostwa świata kwalifikują się trzy pierwsze drużyny w tabeli. Czwarty zespół otrzymuje możliwość wzięcia udziału w barażach interkontynentalnych.

Wyniki el. MŚ 2022 w Ameryce Północnej

Pierwsza runda

Grupa A

DrużynaLiczba punktów
1.Salwador10
2.Monteserrat8
3.Antigua i Barbuda7
4.Grenada3
5.Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych0

Grupa B

DrużynaLiczba punktów
1.Kanada12
2.Surinam9
3.Bermudy4
4.Aruba3
5.Kajmany1

Grupa C

DrużynaLiczba punktów
1.Curacao10
2.Gwatemala10
3.Kuba6
4.Saint Vincent i Grenadyny3
5.Brytyjskie Wyspy Dziewicze0

Grupa D

DrużynaLiczba punktów
1.Panama12
2.Dominikana7
3.Barbados5
4.Dominika4
5.Anguila0

Grupa E

DrużynaLiczba punktów
1.Haiti9
2.Nikaragua6
3.Belize3
4.Turks i Caicos0

Grupa F

DrużynaLiczba punktów
1.Saint Kitts i Nevis9
2.Trinidad i Tobago8
3.Portoryko7
4.Guyana3
5.Bahamy1

Z pierwszej rudny eliminacyjnej do kolejnego etapy awansowały reprezentacje: Salwadoru, Kanady, Curacao, Panamy, Haiti oraz Saint Kitts i Nevis.

Druga runda

Saint Kitts i Nevis – Salwador

  • Pierwszy mecz: Wygrana Salwadoru 4:0
  • Rewanż: Wygrana Salwadoru 2:0

Haiti – Kanada

  • Pierwszy mecz: Wygrana Kanady 1:0
  • Rewanż: Wygrana Kanady 3:0

Panama – Curacao

  • Pierwszy mecz: Wygrana Kanady 2:1
  • Rewanż: Remis 0:0

Trzecia runda

Tabela eliminacji mistrzostw świata 2022 w Ameryce Północnej

DrużynaLiczba punktów
1.Kanada28
2.Meksyk28
3.USA25
4.Kostaryka25
5.Panama21
6.Jamajka11
7.Salwador10
8.Honduras4

Bezpośrednio do fazy grupowej awansowały trzy reprezentacje: Kanada, Meksyk oraz Stany Zjednoczone. Na szczególne wyróżnienie zasługują zawodnicy Kanady, którzy zagrali fenomenalne kwalifikacje, w których doznali raptem dwie porażki. Stosunkowo szybko Kanadyjczycy zapewnili sobie start w Katarze i reprezentacja „Czerwonych” po raz drugi z rzędu znalazła się na mistrzostwach świata.

Meksykanie dzięki znakomitej końcówce eliminacji zagrają na mistrzostwach świata 2022. Piłkarze prowadzeni przez Gerardo Martino polegli w raptem dwóch spotkaniach i eliminacje zakończyli z takim samym dorobkiem punktowym co Kanada, która wygrała trzecią rundę. Warto przypomnieć, że popularni „El Tri” zmierzą się w grupie z reprezentacją Polski.

Stany Zjednoczone także wywalczyły bilet do Kataru, jednak ich droga eliminacyjna wcale nie była prosta, jak mogło się wydawać. Ostatnie mecze w wykonaniu zawodników USA pozostawiły sporo do życzenia. Tylko i wyłącznie dzięki niezłym wynikom z początku trzeciej rundy Stany Zjednoczone obroniły się przed atakiem Kostaryki, która świetnymi wynikami zakończyła eliminacje.

O prawo do gry w fazie grupowej mistrzostw świata 2022 powalczy jeszcze Kostaryka, która ostatecznie zajęła 4. lokatę w trzeciej rundzie eliminacji strefy CONCACAF. Kostarykanie zmierzą się w czerwcu z Nową Zelandią. Zwycięzca spotkania automatycznie awansuje do fazy grupowej MŚ 2022.

Najciekawsze mecze eliminacji do mistrzostw świata w piłce nożnej strefy CONCACAF

W trakcie eliminacji w strefie CONCACAF kibice oczekiwali bezpośrednich pojedynków pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Kanady. W obu reprezentacjach grają znakomici piłkarze, którzy z powodzeniem występują w europejskich klubach i stały się gwiazdami futbolu. Kanadyjczycy nie dali się jednak Amerykanom i pierwszy mecz zremisowali 1:1, natomiast w rewanżu pokonali reprezentantów Stanów Zjednoczonych 2:0 po bardzo ciekawym spotkaniu.

Najwyższe zwycięstwo w trakcie eliminacji do MŚ ze strefy CONCACAF zanotowały Stany Zjednoczone, które pokonał Panamę 5:1. Na boisku błyszczał przede wszystkim Christian Pulisic. Zawodnik angielskiej Chelsea zdobył dwa gole i był bardzo aktywny w grze swojego zespołu.