Mimo wielu problemów i ogromnych opóźnień udało się przeprowadzić eliminacje do mistrzostw świata 2022 w strefie OFC. Drużyna Nowej Zelandii wywalczyła prawo udziału w barażach interkontynentalnych.

Grupy eliminacji MŚ w Oceanii

Zespoły biorące udział w pierwszej rundzie: Nowa Zelandia, Nowa Kaledonia, Wyspy Salomona, Nowa Kaledonia, Tahiti, Fidżi, Vanuatu, Papua-Nowa Gwinea.

Zespoły, które rozpoczęły eliminacje od kwalifikacji: Tonga, Wyspy Cooka.

Z eliminacji do mistrzostw świata 2022 zrezygnowały reprezentacje Samoa Amerykańskie oraz Samoa. Decyzja została podjęta wskutek restrykcji dotyczących pandemii koronawirusa.

Eliminacje strefy OFC – zasady awansu

Strefa OFC jako jedyna nie ma zagwarantowanego miejsca w fazie grupowej mistrzostw świata. Zgodnie z zasadami FIFA, Oceania ma prawo do 0,5 miejsca na mundialu. Oznacza to, że zwycięzca eliminacji w strefie OFC zostaje włączony do baraży interkontynentalnych. Wówczas jeden mecz z inną reprezentacją (najczęściej z Ameryki Południowej) decyduje o awansie. Wygrany ma miejsce w fazie grupowej mistrzostw świata.

W eliminacjach w strefie OFC, w pierwszej rundzie drużyny są dzielone na dwie grupy, w których rywalizują ze sobą systemem jednego spotkania. Pierwsza i druga drużyna w końcowej klasyfikacji awansuje do drugiej i zarazem finałowej rundy. Cztery drużyny są łączone w parach i walczą o miejsce w finale. Zwycięzca ostatecznego spotkania będzie reprezentował Oceanię w barażach interkontynentalnych.

Przekładane eliminacje

Pierwsze plany zakładały, aby eliminacje rozpoczęły się w czerwcu 2020 roku, jednak wskutek koronawirusa futbol został zamrożony na całym świecie i nie było możliwości, aby eliminacje w strefie OFC rozegrały się z pierwotnym założeniem. Wstępnie przełożono start na wrzesień, jednak z tego samego powodu jesienią również nie udało się zorganizować spotkań eliminacyjnych.

Termin kilkukrotnie przekładano i we wrześniu 2021, kiedy eliminacje jeszcze się nie zaczęły, pojawił się niepokojący komunikat władz strefy OFC, że eliminacje do MŚ 2022 się nie odbędą. Pojawił się nawet kuriozalny pomysł, aby wylosować wygranego turnieju eliminacyjnego. Dopiero w marcu 2022 roku udało się rozpocząć kwalifikacje i rozegrano błyskawiczny turniej, trwający niecałe dwa tygodnie.

Mimo udanie przeprowadzonych eliminacji pandemia odcisnęła swoje piętno. Wszystkie mecze odbyły się w Katarze i zostały rozegrane w przysłowiowej „bańce”, aby zniwelować ryzyko zakażeń COVID-19. Samoa Amerykańskie oraz Samoa w ogóle nie przystąpiły do eliminacji ze względu na obostrzenia. Już po losowaniu grup pierwszej rundy podobną decyzję podjęły reprezentacje Vanuatu i Wysp Cooka, dlatego w Grupie A rozegrano tylko mecz pomiędzy Wyspami Salomona i Tahiti, przez co obie drużyny automatycznie awansowały do kolejnej, decydującej rundy.

Wyniki el. MŚ 2022 w Oceanii

Pierwsza runda

Grupa A

DrużynaLiczba punktów
1.Wyspy Salomona3
2.Tahiti0
3.Wyspy Cooka0
4.Vanuatu0

Grupa B

DrużynaLiczba punktów
1.Nowa Zelandia9
2.Papua-Nowa Gwinea6
3.Fidżi3
4.Nowa Kaledonia0

Druga runda

Półfinały:

Wyspy Salomona 3:2 Papua-Nowa Gwinea
Nowa Zelandia 1:0 Tahiti

Finał:

Wyspy Salomona 0:5 Nowa Zelandia

Zgodnie z oczekiwaniami eliminacje w strefie OFC wygrała Nowa Zelandia. Piłkarze „All Whites” nie mogą jeszcze świętować awansu do fazy grupowej mistrzostw świata. Przed nimi jeszcze mecz w barażach interkontynentalnych. Ich przeciwnikiem w czerwcowym spotkaniu będzie Kostaryka. Zwycięzca spotkania otrzyma bilet na MŚ 2022 w Katarze.

Najciekawsze mecze eliminacji do mistrzostw świata w piłce nożnej strefy OFC

Nowa Zelandia nie miała sobie równych w tych eliminacjach. W finale eliminacji ze strefy OFC nowozelandzcy piłkarze rozgromili Wyspy Salomona aż 5:0! Wcześniej w pierwszej rundzie Nowa Zelandia wysoko pokonała Nową Kaledonię 7:1. Spotkania z udziałem Nowej Zelandii jako jedyne kończyły się większą liczbą trafień i zdecydowanie były najciekawsze w trakcie tych eliminacji.