Federacja zrzeszająca związki piłkarskie w Oceanii jest jedną z mniejszych i zarazem najsłabszą federacją piłkarską na świecie. Jako jedyna nie ma zagwarantowanego miejsca na mistrzostwach świata i ponadto żadna z drużyn nie wyróżnia się znacząco od innych zespołów.
OFC – ogólne informacje
W 1966 założono federację OFC, która zrzesza wszystkie reprezentacje położone na wyspach Oceanu Spokojnego oraz kontynentu Australii. Federacja OFC jest zdecydowanie najsłabszą federacją wchodzącą w skład FIFA. Jej przedstawiciele tylko cztery razy wystąpili w fazie grupowej mundialu. Dwukrotnie Australia i dwukrotnie Nowa Zelandia. Australijczycy w 2006 roku opuścili federację OFC wskutek niskiego poziomu sportowego.
Federacja OFC jest jedyną na świecie, która nie ma zagwarantowanego miejsca w fazie grupowej mistrzostw świata. Zgodnie z regulaminem, zwycięzca eliminacji do mundialu ma zapewnione 0.5 miejsca, czyli może wystąpić tylko w barażach interkontynentalnych. Dopiero zwycięstwo z reprezentacją z innej strefy da przedstawicielowi OFC miejsce w fazie grupowej mistrzostw świata. Jak dotąd czterokrotnie zdarzało się, aby zespół z Oceanii wystartował na Mistrzostwach Świata.
Sytuacja ma zmienić się od 2026 roku, kiedy to FIFA zwiększy liczbę drużyn biorących udział na mistrzostwach świata. Wówczas Oceania będzie miała zagwarantowane przynajmniej jedno miejsce w fazie grupowej.
Reprezentacje piłkarskie w Oceanii
Od 2013 roku w skład federacji OFC wchodzi 16 reprezentacji narodowych, z czego aż 5 nie jest włączonych w struktury FIFA. W OFC nie znajduje się reprezentacja Wallis i Futuna, która jest geograficznie położona w Oceanii, jednak wskutek sytuacji geopolitycznej nie może być związana z żadną federacją piłkarską.
Członkowie federacji OFC:
- Fidżi
- Kiribati
- Mikronezja
- Niue
- Nowa Kaledonia
- Nowa Zelandia
- Palau
- Papua-Nowa Gwinea
- Samoa
- Samoa Amerykańskie
- Tahiti
- Tonga
- Tuvalu
- Vanuatu
- Wyspy Cooka
- Wyspy Salomona
Od 2006 roku Australia nie jest związana z federacją Oceanii. Australijska reprezentacja znacząco przewyższała poziomem sportowym pozostałe drużyny występujące na szczeblu OFC, wskutek czego podjęto decyzję opuszczeniu struktur tejże federacji. Władze związku australijskiego argumentowały przejście do federacji azjatyckiej jako bardziej atrakcyjną formę rywalizacji oraz zwiększony poziom sportowy przeciwników. Odejście Australijczyków bardzo mocno wpłynęło na reputację OFC i znacząco obniżyło federację pod kątem poziomu sportowego.
Puchar Narodów Oceanii – najważniejszy turniej strefy OFC
Puchar Narodów Oceanii jest najważniejszą imprezą rozgrywaną w strefie OFC. Pierwsza edycja odbyła się w 1973 roku i od tamtej pory tylko trzy kraje wygrywały te rozgrywki: Australia, Nowa Zelandia oraz Tahiti.
Ostatnia edycja Pucharu Narodów Oceanii odbyła się w 2016 roku i wygrała ją reprezentacja Tahiti. W 2020 roku turniej miał odbyć się na stadionach w Nowej Zelandii, jednak wskutek koronawirusa turniej nie został rozegrany. Kolejna odsłona pucharu ma odbyć się dopiero w 2024 roku. Przedstawiciele federacji OFC do tej pory nie wskazali kraju gospodarza.