UEFA jest największą i zarazem najbardziej prestiżową federacją piłkarską na świecie. W jej szeregach znajdują się najlepsze drużyny reprezentacyjne oraz klubowe na świecie. Sztandarowymi rozgrywkami UEFA są Mistrzostwa Europy, które rangą są porównywane do mistrzostw świata.

UEFA – ogólne informacje

Europejska federacja UEFA została założona w 1954 roku w Zurychu i jej zadaniem było zrzeszenie wszystkich europejskich związków piłkarskich. Początkowo w jej skład wchodziły 22 kraje, jednak w kolejnych latach liczba zrzeszonych związków wzrastała. Polska dołączyła do struktur UEFA rok po jej założeniu , przystępując do szeregów federacji razem ze związkiem włoskim.

Głównym prezydentem UEFA jest słoweński działacz Aleksander Ceferin. W skład zarządu wchodzi także Zbigniew Boniek, który przez ostatnie lata pełnił funkcję Prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej.

UEFA jest organizatorem jednych z najbardziej prestiżowych rozgrywek na świecie. Jej flagowym turniejem są mistrzostwa Europy rozgrywane co cztery lata oraz najważniejsze, klubowe rozgrywki: Liga Mistrzów UEFA, Liga Europy UEFA, Liga Konferencji Europy UEFA, Superpuchar Europy UEFA.

Od kilku lat UEFA organizuje także nowy turniej międzynarodowy pod nazwą Liga Europy. Rozgrywki powstały w ramach substytutów meczów towarzyskich i na razie ranga tego turnieju nie jest tak wysoka, jak wcześniej wymienione rozgrywki. Warto zaznaczyć, że dzięki wynikom w Lidze Narodów istnieje możliwość awansu na mistrzostwa Europy.

Reprezentacje piłkarskie w Europie

Aktualnie w skład UEFA wchodzi 55 federacji piłkarskich, które dzięki temu mają prawo gry w mistrzostwach Europy oraz eliminacjach do mistrzostw świata z ramienia europejskiej federacji. Członkami UEFA SĄ:

Anglia, Polska, Węgry, Albania, Andora, San Marino, Belgia, Walia, Czechy, Białoruś, Estonia, Chorwacja, Słowacja, Rosja, Słowenia, Cypr, Malta, Dania, Austria, Szkocja, Izrael, Wyspy Owcze, Mołdawia, Francja, Ukraina, Finlandia, Bośnia i Hercegowina, Kazachstan, Hiszpania, Szwecja, Grecja, Gruzja, Kosowo, Holandia, Turcja, Norwegia, Czarnogóra, Łotwa, Gibraltar, Niemcy, Rumunia, Islandia, Macedonia Północna, Armenia, Liechtenstein, Portugalia, Serbia, Irlandia, Luksemburg, Azerbejdżan, Włochy, Szwajcaria, Irlandia Północna, Bułgaria i Litwa.

UEFA sukcesywnie powiększa listę krajów członkowskich i związek kosowski jest aktualnie najmłodszym członkiem federacji, który dołączył do struktur w 2016 roku. Kilka lat wcześniej dołączono Gibraltar, Czarnogórę i Serbię.

Warto też zwrócić uwagę, że nie wszystkie federacje są geograficznie położone w Europie. Kazachstan jest częściowo usytuowany w Azji Środkowej i teoretycznie Kazachowie powinni być włączeni do federacji azjatyckiej AFC, jednak w 2002 roku podjęto decyzję o przyłączeniu Kazachów do UEFA.

Bardzo możliwe, że w kolejnych latach grono drużyn UEFA jeszcze się powiększy. Dołączenie do struktur Gibraltaru pokazało, że małe kraje mogą uczestniczyć w rozgrywkach UEFA, choć ich poziom sportowy nie jest zbyt wysoki. Sonduje się, że w kolejnych latach do UEFA mogą wstąpić: Jersey, Wyspy Man czy Grenlandia.

Kto bierze udział w eliminacjach MŚ w Europie?

W eliminacjach do Mistrzostw Świata ze strefy UEFA mogą wystąpić wszystkie drużyny, które są członkami europejskiej federacji. Wszystkie 55 drużyn rywalizuje ze sobą w 10 grupach, a zwycięzca każdej z nich ma zapewniony udział na mundialu. Zespoły z drugich miejsc mają szansę rywalizacji w barażach – 3 uczestników w barażowej fazie play-off zdobywa przepustkę na mistrzostwa świata.

Łącznie UEFA ma 13 miejsc do obsadzenia na mistrzostwach świata. Jeśli FIFA zdecyduje się na powiększenie liczby uczestników, bardzo prawdopodobne, że UEFA otrzyma kilka dodatkowych miejsc w fazie grupowej.

Euro – najważniejszy turniej UEFA

Mistrzostwa Europy swoim prestiżem ustępują tylko i wyłącznie Mistrzostwom Świata. Raz na cztery lata rozgrywany jest turniej, który ma wyłonić najlepszą reprezentację na Starym Kontynencie. Od dawna turniej rozgrywano w formacie 16 uczestników, jednak w ostatnich latach UEFA zdecydowała się na powiększenie listy drużyn i teraz Mistrzostwa Europy mają 24 miejsca w fazie grupowej. Niewykluczone, że w kolejnych latach zostanie ona powiększona aż do 32 miejsc!

Aktualnym mistrzem Europy są Włosi, którzy wygrali turniej rozegrany w 2021 roku. Wcześniej na Mistrzostwach Europy triumfowali Portugalczycy, Hiszpanie i Grecy.

Kolejny turniej EURO 2024 odbędzie się na boiskach w Niemczech. W październiku 2022 odbędzie się losowanie grup eliminacyjnych na ten turniej. Trudno w tym momencie wskazać jednoznacznych faworytów, jednak największymi pretendentami do zwycięstwa są aktualnie Francja, Niemcy oraz Anglia. Szanse na obronę tytułu mają również Włosi. Hiszpanie swoją ostatnią grą pokazują, że również mają aspiracje do tego, aby po raz trzeci w XXI wieku sięgnąć po trofeum mistrzostw Europy.

Kto może grać na Euro?

Na mistrzostwach Europy może zagrać każda drużyna zrzeszona z federacją UEFA. Wszyscy członkowie biorą udział w turnieju eliminacyjnym. Jeśli poszczególna drużyna zajmie czołowe miejsce w eliminacjach, zostanie dołączona do uczestników fazy grupowej Mistrzostw Europy.

Zasady eliminacji na mistrzostwa Europy są bardzo proste. Wszystkie drużyny są dzielone na grupy i dwa najlepsze zespoły w końcowych rozrachunku w poszczególnych grupach mają zapewniony udział na Euro. Kilka najlepszych zespołów z miejsc 3. oraz 4. ma prawo gry w barażach.

Co więcej, kwalifikacje do mistrzostw Europy można również zdobyć poprzez rozgrywki Ligi Narodów. Zwycięzcy turnieju play-off w tych rozgrywkach otrzymują kwalifikacje do europejskiego czempionatu.

W mediach od kilku lat pojawiały się pogłoski o tym, że władze europejskiej federacji zaproszą na mistrzostwa Europy reprezentację spoza Starego Kontynentu. Dużo mówiło się o krajach arabskich, przede wszystkim o Katarze i Arabii Saudyjskiej. Ma to oczywiście związek z relacjami biznesowymi między przedstawicielami UEFA i Szejkami, jednak pomysł ten spotkał się z bardzo dużą kontrowersją wśród ekspertów i przede wszystkim kibiców. Informacje na ten temat ucichły, jednak nie zmienia to faktu, że udział drużyn spoza Europy na EURO wydaje się w przyszłości możliwy.