Federacja CAF jest jedną z sześciu piłkarskich federacji na świecie. Aktualnie afrykańska federacja zrzesza 56 krajów z całego kontynentu.

Confédération Africaine de Football – ogólne informacje

Afrykańska federacja powstała w 1957 roku. Początkowo było to zrzeszenie czterech głównych państw afrykańskich: Egiptu, Etiopii, Sudanu i Republiki Południowej Afryki. Aktualnie konferencja zrzesza 56 krajowych związków piłkarskich, z czego dwa nie należą do struktur FIFA i nie mogą brać udziału w eliminacjach do mistrzostw świata.

Członkowie CAF są podzieleni na 6 stref (północna, środkowa, południowa, zachodnia A, zachodnia B i środkowo-wschodnia), zależnie od położenia geograficznego. Pozwala to na lepsze zarządzanie konferencją i łatwiejszą logistykę po rozległym, afrykańskim kontynencie.

Głównym turniejem w Afryce jest Puchar Narodów Afryki, który wyłania najlepszą drużynę kontynentu. Ponadto organizowane są także młodzieżowe Mistrzostwa Afryki, Mistrzostwa Narodów Afryki, Afrykańska Liga Mistrzów i Pucharu Narodów Afryki kobiet.

Konferencja CAF ma prawo wystąpić 5 drużyn w mistrzostwach świata. Do fazy grupowej mundialu awansują najlepsze drużyny z turnieju eliminacyjnego. W 2026 roku drużyny afrykańskie otrzymają prawdopodobnie 7 miejsc w fazie grupowej mistrzostw świata.

Reprezentacje piłkarskie w Afryce

Od 2012 roku federacja afrykańska zrzesza 56 krajów. Są to: Senegal, Tunezja, Nigeria, Algieria, Maroko, Egipt, Ghana, Kamerun, Demokratyczna Republika Konga, Wybrzeże Kości Słoniowej, Mali, Burkina Faso, RPA, Gwinea, Republika Zielonego Przylądka, Uganda, Zambia, Benin, Gabon, Kongo, Madagaskar, Niger, Libia, Mauretania, Kenia, Republika Środkowoafrykańska, Zimbabwe, Sierra Leone, Mozambik, Namibia, Angola, Gwinea i Bissau, Malawi, Togo, Sudan, Rwanda, Tanzania, Gwinea Równikowa, Eswatini, Lesotho, Komory, Botswana, Burundi, Etiopia, Liberia, Mauritius, Gambia, Sudan Południowy, Czad, Wyspy Świętego Tomasza, Seszele, Dżibuti, Somalia, Erytrea.

Mimo sporej liczby krajów, w afrykańskiej federacji wyróżnia się raptem kilka zespołów. To przede wszystkim Kamerun, który siedmiokrotnie grał na mistrzostwach świata, najwięcej spośród wszystkich, afrykańskich reprezentacji. Nigeria 6-krotnie startowała na mistrzowskiej imprezie, po pięć występów na mundialu mają Maroko i Tunezja.

W ostatnim czasie Senegal wyłania jako najsilniejsza drużyna z federacji CAF. Senegalczycy wygrali zmagania Pucharu Narodów Afryki w 2021 roku i ponadto w ich składzie jest kilka gwiazd światowego futbolu. Na wyróżnienie zasługują: Sadio Mane, Edouard Mendy, Kalidou Koulibaly i Ismaila Sarr.

Puchar Narodów Afryki – najważniejszy turniej piłkarski strefy CAF

Główne rozgrywki międzynarodowe w afrykańskiej strefie CAF, organizowane od 1957 roku. W pierwszej edycji PNA startowały raptem trzy drużyny: Egipt, Sudan oraz Etiopia i to Egipcjanie zwyciężyli w pierwszej edycji turnieju, który wyłania najlepszą, afrykańską drużynę.

Aktualnym mistrzem Afryki jest Senegal, który w finałowym starciu pokonał Egipt. W poprzednich latach triumfowały reprezentacje Algierii, Kamerunu, Wybrzeża Kości Słoniowej oraz Nigerii. Najbardziej utytułowaną reprezentacją w Afryce jest Egipt, który 7-krotnie wygrywał zmagania Pucharu Narodów Afryki. Na podium są także Kamerun (5) oraz Ghana (4).

Puchar Narodów Afryki jest rozgrywany w latach nieparzystych i odbywa się w porze zimowej, najczęściej mecze fazy grupowej startują już w styczniu. Powodem tego są temperatury panujące w Afryce, które praktycznie cały rok przekraczają 30 stopni Celsjusza. Zimą pogoda jest nieco łaskawsza i dopiero panują warunki do gry w piłkę nożną.

Taki format nie podoba się szczególnie europejskim klubom, które są zmuszone oddać swoich piłkarzy na zgrupowania kadr narodowych. Szczególnie w Premier League wielu afrykańskich piłkarzy jest czołowymi postaciami w swoich zespołach, przykładem tego są gracze Liverpoolu: Mohamed Salah (Egipt) oraz Sadio Mane (Senegal). Między innymi „The Reds” przez miesiąc muszą radzić sobie bez swoich głównych filarów, co wpływa na wyniki w zmaganiach ligowych oraz pucharowych.