Federacja CONCACAF to jedna z sześciu światowych federacji, która zrzesza drużyny z Ameryki Północnej, Ameryki Środkowej i Karaibów. Aktualnie członkami strefy CONCACAF jest 41 federacji narodowych.

CONCACAF – ogólne informacje

CONCACAF zostało utworzone w 1961 roku w Meksyku i początkowo federacja zrzeszała ze sobą raptem kilka państw z Ameryki Środkowej. Od 2013 federacja liczy już 41 członków i jej główna siedziba mieści się w Nowym Jorku w Stanach Zjednoczonych.

Federacja CONCACAF organizuje kilka turniejów narodowych oraz klubowych. Głównym z nich jest Złoty Puchar CONCACAF. Ponadto organizowane są także kwalifikacje do Igrzysk Olimpijskich, Złoty Puchar kobiet, Mistrzostwa Ameryki Północnej juniorów, Liga Mistrzów CONCACAF, a także Mistrzostwa Ameryki Północnej w futsalu.

Konferencja CONCACAF ma zapewnione 3 miejsca na mistrzostwach świata. Jedna z drużyn może wziąć udział w barażach interkontynentalnych i powalczyć o miejsce w fazie grupowej na mundialu. Po zmianach formatu mistrzostw w 2026 roku strefa CONCACAF będzie miała pięć gwarantowanych miejsc na mistrzostwach.

Trzykrotnie w strefie CONCACAF odbywały się mistrzostwa świata. Meksyk organizował je w 1970 i 1986 roku, natomiast Stany Zjednoczone zorganizowały turniej w 1994.

Jedynym medalistą mistrzostw świata z CONCACAF są Stany Zjednoczone, które zdobyły brązowy medal na mundialu w 1930.

Reprezentacje piłkarskie w Ameryce Północnej

Członkowie federacji CONCACAF są podzieleni na trzy strefy, zależne od położenia geograficznego. Wymienia się strefę Północnoamerykańską (NAFU), Strefę Środkowoamerykańską (UNCAF) oraz Strefę Karaibów (CFU).

Aktualnymi członkami CONCACAF są: Meksyk, Stany Zjednoczone, Kostaryka, Honduras, Jamajka, Salwador, Kanada, Curaçao, Panama, Haiti, Trynidad i Tobago, Antigua i Barbuda ,Gwatemala, Saint Kitts i Nevis, Surinam, Nikaragua, Dominikana, Grenada, Barbados, Gujana, Saint Vincent i Grenadyny ,Bermudy, Belize, Saint Lucia, Portoryko, Kuba, Montserrat, Dominika, Kajmany, Kajmany, Bahamy, Aruba, Turks i Caicos, Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych, Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych, Brytyjskie Wyspy Dziewicze i Anguilla.

Złoty Puchar CONCACAF – najważniejszy turniej Ameryki Północnej

Złoty Puchar CONCACAF to czołowe rozgrywki międzynarodowe w strefie CONCACAF, które rozgrywają się co dwa lata od 1990 roku. Wcześniej turniej był rozgrywany pod inną nazwą oraz odmienionym formacie. Od 1941 roku rozgrywano Mistrzostwa CCCF, później zastąpiono je Mistrzostwami CONCACAF, które obejmowały zespoły z Ameryki Północnej oraz Karaibów. W latach 1973-1989 nie było żadnej, imprezy mistrzowskiej. Od 1990 organizowany jest Złoty Puchar.

Jak dotąd odbyło się 16 edycji Złotego Pucharu i wszystkie miały miejsce na stadionach w Stanach Zjednoczonych. Małymi wyjątkami były lata 2003, 2015 oraz 2019, gdzie współorganizatorami były Meksyk, Kanada, Kostaryka i Jamajka. Niemniej głównym organizatorem turnieju za każdym razem jest USA. Następna edycja Złotego Pucharu również odbędzie się na amerykańskich stadionach.

Najbardziej utytułowaną reprezentacją w rozgrywkach Złotego Pucharu jest Meksyk, który 8-krotnie wznosił złote trofeum. Ponadto w 13 z 16 edycjach „El Tri” kończyli swoje zmagania na podium. Na drugim miejscu znajdują się Amerykanie, którzy 7-krotnie zdobywali Złoty Puchar. Oprócz dwóch hegemonów w strefie CONCACAF raz triumfowała Kanada w 2020 roku. Nikt więcej nie był w stanie wygrać tego trofeum.

W Złotym Pucharze udział biorą także zaproszone drużyny. Trzy razy w turnieju strefy CONCACAF udział brały drużyny Brazylii i Kolumbii. Dwukrotnie natomiast zagrała Korea Południowa. Po jednym, gościnnym występie ma Ekwador, Katar, Peru i RPA.