W kontekście grup na Euro 2024, w grupie A silną pozycję ma reprezentacja Niemiec, która jest faworytem do bezpośredniego awansu. Grupa B z Hiszpanią, Chorwacją i Włochami obiecuje być jedną z najbardziej zaciętych, z Hiszpanią i Włochami na czele. W grupie C Anglia i Dania wydają się najmocniejsze i mają duże szanse na awans. W grupie D, Francja i Holandia są widziane jako faworyci.

Czy Polska może awansować na EURO 2024?

W eliminacjach ME wystąpił 53 drużyny, podzielone na 10 grup – siedem z pięcioma zespołami i trzy z sześcioma. Polska znalazł się w gronie reprezentacji, które nie wywalczyły awansu. Jednak od dawna wiadomo było, że dwanaście drużyn zostanie wybranych na podstawie ich wyników w Lidze Narodów UEFA w sezonie 2022/23. Te reprezentacje w ciągu dwóch spotkań zmierzą się w walce o awans, a w marcowych barażach jedna drużyna po półfinale barażowej ścieżki zagra kluczowy mecz, by dostać się do finałowego turnieju.

Reprezentacja Polski zrobiła duży krok w kierunku mistrzostw Europy, wygrywając z Estonią. Przed Biało-Czerwonymi ostatni etap – mecz z Walią. O tym zadecydowało czwartkowe losowanie. Polska wykazuje siłę, a marcowe baraże mogą otworzyć drzwi do turnieju finałowego. Michał Probierz może być zadowolony. Polska wciąż gra o awans. Finałowa potyczka zostanie rozegrana w Walii, gdzie Polska zmierzy się z reprezentacją tego kraju.

Mecz Polska – Walia to kluczowy moment, gdzie każda drużyna może się liczyć z wyzwaniami. Dla Polski zachować szanse na awans to priorytet. W kontekście ligi narodów i losowania grup, dywizje pokazują, że miejsce w grupach eliminacyjnych nie jest dane na zawsze.

Ile drużyn wychodzi z grupy na Mistrzostwach Europy 2024?

Na Mistrzostwach Europy 2024 z każdej grupy awansować będą mogły dwie najlepsze drużyny. Dodatkowo szansę na grę w 1/8 finału otrzymają cztery najlepsze zespoły, które w swoich grupach zajmą trzecie miejsca.

Oznacza to, że łącznie z sześciu grup, w których rywalizować będą po cztery drużyny, do dalszej fazy turnieju przejdzie 16 reprezentacji. Awans z trzeciej pozycji będzie zależał od liczby zdobytych punktów, bilansu bramkowego, liczby zdobytych bramek, liczby wygranych spotkań, klasyfikacji fair play oraz pozycji w rankingu.

Euro 2024 zapowiada się jako emocjonujący turniej, gdzie drużyna zakwalifikuje, mogą liczyć na zaciętą rywalizację już od fazy grupowej. Turniej finałowy, którego gospodarz turnieju finałowego będzie gościł najlepsze drużyny Europy, będzie prawdziwym testem umiejętności i determinacji.

Jakie są grupy na ME 2024 i kto awansuje dalej?

Niemcy , jako gospodarze, mieli zapewniony udział w turnieju . Ich grupa na Euro 2024 jest dość trudna, ponieważ zagrają tam Szkocja, Węgry oraz Szwajcaria. Oprócz nich uczestnikami mistrzostw Europy zostały po dwa najlepsze zespoły z każdej z grup eliminacji. Dołączą do nich trzy ekipy z baraży powiązanych z postawą w Lidze Narodów 2022/23. O awans jest więc wyraźnie łatwiej niż w przypadku mundialu.

Na Mistrzostwach Europy 2024 reprezentacje będą rywalizować w sześciu grupach. W grupie A znalazły się Niemcy, Szkocja, Węgry i Szwajcaria. Grupa B to Hiszpania, Chorwacja, Włochy i Albania. W grupie C zmierzą się Słowenia, Dania, Serbia i Anglia. Grupa D czeka na zwycięzcę baraży A, który dołączy do Holandii, Austrii i Francji.

Belgia, Słowacja i Rumunia w grupie E zobaczą zwycięzcę baraży B. W grupie F Turcja, zwycięzca baraży C, Portugalia i Czechy będą walczyć o awans. Z każdej grupy bezpośredni awans uzyskają dwie najlepsze drużyny, a także cztery najlepsze zespoły z trzecich miejsc.

Każda reprezentacja liczy na awans z pierwszego miejsca. Są to drużyny pewne gry w fazie play-off. Awans można uzyskać także z drugiego miejsca. Do tego trzeba jednak regularnie zdobywać komplet punktów. Trzecie miejsce też może dać awans. O awansie z trzeciej lokaty zadecydują liczba punktów, bilans bramkowy i inne kryteria. Mistrzostwa Europy to czas, gdy reprezentacje z całej Europy zmierzą się w rywalizacji, która wyłoni dwadzieścia cztery drużyny walczące o tytuł mistrza kontynentu.