Federacja CONMEBOL jest najstarszą i zarazem najmniejszą federacją w futbolowym świecie. Mimo to ma bardzo duży wpływ na kształtowanie globalnego futbolu, przede wszystkim ze względu na gwiazdorskie drużyny Brazylii i Argentyny.

CONMEBOL – ogólne informacje

CONMEBOL jest najstarszą federacją piłkarską na świecie, która powstała już w 1916 roku. Początkowo zrzeszała ona sąsiadujące ze sobą Brazylię, Argentynę, Chile i Urugwaj, jednak w kolejnych latach następne kraje przyłączały się do struktur CONMEBOL, tworząc federację rozciągającą się na cały kontynent Ameryki Południowej. Już w 1952 roku członkami CONMEBOL były wszystkie kraje, które dziś tworzą listę członków federacji. Warto zauważyć, że wówczas nie było jeszcze żadnej innej kontynentalnej federacji piłkarskiej na świecie.

Reprezentacje Brazylii i Argentyny są zdecydowanymi pionierami futbolu w strefie CONMEBOL. W obu zespołach grają największe piłkarskie gwiazdy. Ich bezpośrednie mecze cieszą się olbrzymim zainteresowaniem na całym świecie.

Federacja CONMEBOL ma zagwarantowane aż 4.5 miejsc na mistrzostwa światach. Cztery najlepsze drużyny eliminacji zdobywają bezpośredni awans na mistrzostwa, podczas gdy piąty zespół otrzymuje prawo gry w barażach interkontynentalnych. Zakładając scenariusz, w którym pięć reprezentacji z CONMEBOL sięga po przepustkę do fazy grupowej mistrzostw świata, to połowa członków federacji występuje na mistrzostwach świata. To jedyna taka sytuacja spośród wszystkich federacji na całym świecie.

Reprezentacje piłkarskie w Ameryce Południowej

Federacja CONMEBOL jest najmniejszą federacją w strukturach FIFA. W jej skład wchodzi raptem 10 związków krajowych w Ameryce Południowej oprócz Trynidadu i Tobago, Gujany, Surinamu i Gujany Francuskiej, które należą do strefy CONCACAF (Ameryka Północna).

Od 1952 roku członkami federacji CONMEBOL są:

  • Argentyna
  • Brazylia
  • Boliwia
  • Chile
  • Ekwador
  • Kolumbia
  • Peru
  • Paragwaj
  • Urugwaj
  • Wenezuela

Najstarszymi członkami federacji są: Argentyna, Brazylia, Chile oraz Urugwaj. Wszystkie cztery kraje połączyły siły już w 1916 roku. W późniejszych latach do struktur CONMEBOL dołączyli Peruwiańczycy oraz Ekwadorczycy (1925).

Copa America – najważniejszy turniej Ameryki Południowej

Copa America to przez wielu uważany za najbardziej klimatyczny turniej w piłce nożnej. Pierwsza edycja odbyła się w 1916 roku, co czyni rozgrywki najstarszym międzynarodowym turniejem na całym świecie. Zwycięzcą premierowej odsłony Copa America był Urugwaj, który w finale pokonał Argentynę. Do dziś jednak nie wiadomo, jakim dokładnie wynikiem zakończył się pierwszy finał południowo-amerykańskiego turnieju.

Copa America jest organizowany w cyklu czteroletnim i zwycięzca zdobywa tytuł najlepszej drużyny w Ameryce Południowej. Rozgrywki nie posiadają swoich kwalifikacji, gdyż udział biorą wszystkie drużyny zrzeszone z federacją CONMEBOL.

Ostatnim zwycięzcą Copa America jest reprezentacja Argentyny, która w finałowym meczu w 2021 roku pokonała Brazylię. Reprezentacja „Albicelestes” jest także najbardziej utytułowaną drużyną w historii tego turnieju, notując w nim aż 15 triumfów. Taką samą liczbę zwycięstw na swoim koncie mają także Urugwajczycy. Do tej pory turniej Copa America wygrało osiem krajów.

Turniej jest znany ze swojej gościnności dla krajów spoza federacji i bardzo często zapraszane są drużyny narodowe, które nie znajdują się w strukturach CONMEBOL. W Mistrzostwach Ameryki Południowej brały w przeszłości udział takie kraje jak: Kostaryka , Stany Zjednoczone, Honduras, Jamajka, Meksyk, Haiti i Panama. W 1999 roku udział wzięła także Japonia, jako pierwsza reprezentacja spoza kontynentów amerykańskich. W 2019 roku Japończycy po raz kolejni dostali zaproszenie do udziału w turnieju, podobnie jak Katarczycy, jednak obie reprezentacje nie wzięły udziału w przekładanym turnieju Copa America przez pandemię koronawirusa.

Kwestią czasu jest, kiedy europejskie drużyny pojawią się w turnieju Copa America. Od niedawna CONMEBOL nawiązała bardzo ścisłą współpracę z UEFA, czego efektem jest oficjalny mecz pomiędzy mistrzem Europy a zwycięzcą ostatniej edycji Copa America. Stawką meczu jest nawet specjalnie przygotowane trofeum. Spekuluje się, że w 2024 roku w Copa America po raz pierwszy zobaczymy reprezentację spod szyldu UEFA.