W kalendarzu mamy marzec. To znak, że wszystko budzi się do życia po zimie. Od natury, środowiska naturalnego, na sporcie na wolnym powietrzu kończąc. Dobrze wiedzą coś na ten temat kibice piłkarskiej reprezentacji Polski. Fani polskiej kadry piłkarskiej odliczają już dni do pierwszego tegorocznego meczu reprezentacji Polski w ramach eliminacji do przyszłorocznych piłkarskich mistrzostw świata. Imprezy wyjątkowej. Dlaczego? O tym więcej dowiecie się z poniższego tekstu.

Zasady eliminacji mundial 2026

Do najbardziej wyczekiwanej piłkarskiej imprezy czterolecia – mistrzostw świata został już niewiele ponad rok. Trzeba przyznać, że trudno nie odliczać dni do rozpoczęcia Mundialu, tym bardziej że ten nadchodzący będzie wyjątkowy. Po raz pierwszy w historii imprezę zorganizują aż trzy kraje jednocześnie – Kanada, Meksyk i Stany Zjednoczone. To nie jedyna nowość dotycząca tego turnieju. Od pewnego czasu wiemy, że w finałach MŚ wystartuje aż 48 reprezentacji. Nasuwa się w związku z tym pytanie, jak będą wyglądać zasady eliminacji na mundial 2026. Wyjaśniamy.

W rozpoczynających się w marcu 2026 roku eliminacjach piłkarskich mistrzostw świata w strefie europejskiej wystąpią 54 reprezentacje. Znajdą się one w sumie w 12 grupach (w pierwszych sześciu grupach zobaczymy po cztery, a w kolejnych sześciu po 5 drużyn).

System rozgrywek baraży: zasady i terminy

W barażach o MŚ 2026 zobaczymy wszystkie zespoły, które w swoich grupach eliminacyjnych zajmą drugie miejsca. Dodatkowo wystąpią w nich także cztery reprezentacje z piłkarskiej Ligi Narodów z najlepszym rankingiem. Kiedy wiemy już, jak będą wyglądały zasady rozgrywania baraży do przyszłorocznych piłkarskich MŚ, zobaczmy zatem, jak prezentują się terminy dotyczące ich rozgrywania. Ich półfinały odbędą się 26 marca 2026, a decydujące mecze zaplanowano na 31 marca 2026 roku.

Harmonogram baraży i ich wpływ na ligowe rozgrywki

Mecze barażowe do wielkich turniejów, czy to mistrzostw Europy, czy tak jak w tym przypadku mistrzostw świata, miały niebagatelny wpływ na terminarze poszczególnych czołowych lig w Europie. Jak wiemy, dodatkowe, decydujące o awansie na wielkie turnieje mecze rozgrywane są zwykle w terminach marcowych. Dla wielu klubów jest to często jeden z kluczowych momentów w walce o najwyższe cele. Aby pogodzić te dwa bardzo ważne rzeczy, bez strat dla żadnej ze stron, wielokrotnie dochodzi do sytuacji w której, mecze czołowych ekip w Europie są po prostu przekładane na inny termin. Wszystko po to, aby piłkarze decydujący nierzadko o losach swoich klubów czy reprezentacji mogli bez przeszkód i z czystą głową pogodzić grę zarówno w narodowych barwach, jak i pomóc swojemu klubowi w najważniejszych momentach sezonu ligowego.

Faworyci do awansu: analiza szans poszczególnych drużyn

Start eliminacji do przyszłorocznego mundialu w Kanadzie, Meksyku i USA zbliża się wielkimi krokami. Pierwszą kolejkę eliminacji zaplanowano bowiem na 21-22 marca. Zobaczmy zatem, jak prezentują się szanse poszczególnych reprezentacji na awans na kanadyjsko-meksykańsko-amerykański mundial. W grupie A zdecydowanym faworytem będzie zwycięzca ćwierćfinału Ligi Narodów pomiędzy Niemcami, a Włochami.

W grupie B za faworytów uchodzą z kolei reprezentacje Szwecji oraz Szwajcarii i to właśnie pomiędzy nimi powinna rozstrzygnąć się walka o bezpośredni awans. W grupie C oczy wszystkich kibiców zwrócone będą na przegranego ćwierćfinałowej pary LN Portugalia/Dania. Dużo zamieszania w tej stawce może również sprawić nieobliczalna Grecja.

W grupie D sprawę awansu na Mundial powinny rozstrzygnąć między sobą zwycięzcy ćwierćfinału LN pomiędzy Francją a Chorwacją oraz najpewniej reprezentacja Ukrainy. W grupie E pierwsze skrzypce powinien odgrywać zwycięzca ćwierćfinałowego barażu LN Holandia/Hiszpania, natomiast grupa F będzie miała faworyta w postaci zwycięzcy ćwierćfinałowego barażu w Lidze Narodów pomiędzy Portugalią a Danią.

W grupie, która najbardziej zajmuje polskich kibiców, czyli grupie G, obok Polaków najgroźniejszą ekipą do awansu powinien być przegrany z pary barażowej Ligi Narodów Holandia/Hiszpania. Rywalizacja w grupie H powinna toczyć się pod dyktando Rumunów oraz Austriaków.

W grupie I na plan pierwszy wysuwają się głównie przegrany z ćwierćfinałowej pary LN Niemcy/Włochy, w grupie J faworytami są Belgowie. W dwóch ostatnich grupach też łatwo wskazać faworytów – w zestawie K pretendentami do tryumfu są Anglicy, natomiast w L są to Czesi.